Француско топло чоколадо: Повеќе од 2 милиони луѓе се воодушевени од овој рецепт

Француско топло чоколадо: Повеќе од 2 милиони луѓе се воодушевени од овој рецепт

Еден од најубавите и највкусни рецепти за топло чоколдо.

Состојки:

  • 1/2 л млеко
  • 100 гр темно чоколадо
  • 1-2 стапчиња цимет
  • прстофат шеќер
  • неколку капки екстракт од ванила
  • 1 лажица какао
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Млекото ставете во тенџере, потоа додадете цимет и гответе додека не зоврие. Потоа извадете го циметот и додадете го какаото. Добро измешајте да нема грутчиња. Потоа додадете прстофат сол и шеќер, како и неколку капки ванила. Промешајте и додадете го чоколадото. Мешајте и гответе убаво да се растопи и да се соединат сите состојки.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text