Крем чорба од брокула: Супер лесна за подготовка, а полна со витамини

Крем чорба од брокула: Супер лесна за подготовка, а полна со витамини

Супер лесна за подготовка, а полна со витамини.

Состојки:

  • 1 главица брокула
  • 1 кромид
  • 1 морков
  • 1 компир
  • малку павлака за готвење
  • сол, бибер

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги и исечкајте ги кромидот, морковот и компирот. Ставете во тенџере и згответе. Пред крајот на готвењето додадете цветчиња брокула бидејќи им треба најмалку време за термичка обработка. Кога ќе омекне, изматете со рачен миксер или префрлете го во блендер и изблендирајте. Откако чорбата ќе стане кремаста, зачинете, додадете павлака и крчкајте неколку минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text