Едноставен рецепт за вкусна јунешка чорба

Едноставен рецепт за вкусна јунешка чорба

Едноставен рецепт за вкусна јунешка чорба.

Состојки:

  • 300 гр јунешко месо
  • 1 лажица маст
  • 2 чешниња лук
  • 2 рендани моркови
  • 4 компири
  • 1 главица кромид
  • 20 врвови млади коприви

Начин на подготовка:

  1. На маст издинстајте кромид и морков, а потоа додајте коприва и јунешко. Кога убаво ќе се издинста, додајте компир и зачини. Налијте вода и оставете да крчка 45 минути. Послужете со лажица кисела павлака.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text