Пита полнета со фил од туна – вкусен рецепт

Пита полнета со фил од туна – вкусен рецепт

Подгответе лиснато тесто на поинаков начин.

Состојки:

  • 250 гр лиснато тесто
  • 300 гр туна
  • 4 варени јајца
  • 150 гр доматно пире
  • 1 жолчка од јајце

Начин на подготовка:

  1. Тестото исечете го на правоаголници, па наредете го во плех обложен со хартија за печење. Се премачкајте со жолчка и печете во рерна на 200 степени 15 минути. 
  2. Додека се пече, подгответе го филот, измешајте ја туната со варени јајца и пасирајте. 
  3. Испеченото тесто исечете го по должина, па наполнете го со филот што сте го подготвиле.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text