Неодолив десерт од пишкоти – брза и лесна подготовка

Неодолив десерт од пишкоти – брза и лесна подготовка

Неодолив десерт кој брзо се подготвува.

Состојки:

  • 1 пакување пишкоти
  • 2 пудинга од карамел
  • 50 гр путер
  • 2 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1/2 л млеко
  • 2 банани

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете млеко, додајте шеќер по желба, ванилин шеќер и коцка путер на листови.
  2. Кога ќе зоврие згответе пудинг. Калапот обложете го со проѕирна фолија па наредете сечкана банана на дното и од страна, ставете третина од пудингот па наредете пишкоти. Потоа повторно пудинг, па пишкоти. Покријте со фолија и оставете во фрижидер неколку часа, па исечете и засладете се.

Уживајте!

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text