Еве како брзо и лесно сами да направите кисела павлака од 3 состојки

Еве како брзо и лесно сами да направите кисела павлака од 3 состојки

Еве како брзо и лесно сами да направите кисела павлака од 3 состојки.

Состојки:

  • 1 чаша (250 мл) полномасно млеко (може да користите и веганско млеко)
  • 2 супени лажици скроб
  • малку сок од лимон
    прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Растворете го скробот во малку млеко да нема грутчиња. Остатокот од млекото ставете го во тенџере, а потоа додадете го растворениот скроб и измешајте со жица. 
  2. Ако сакате, додадете прстофат сол, а за да добиете павлака додадете малку сок од лимон. Гответе на тивок оган со постојано мешање додека не згусне. Ставете во сад и оставете да се излади.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text