Едноставен рецепт за плескавици

Едноставен рецепт за плескавици

Едноставен рецепт за плескавици. Брз и евтин ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 400 гр мелено месо
  • 1 главица кромид
  • малку презла
  • 1 јајце
  • сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Меленото месо добро измешајте го со едно јајце и ситно сечкан кромид, па додајте зачини. Откако масата убаво ќе се соедини оставете малку да отстои во фрижидер. После половина час со влажни раце обликувајте плескавици и пржете на тивок оган малку од едната па од другата страна.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text