Пилешко со сланина и кашкавал – одлична комбинација

Пилешко со сланина и кашкавал – одлична комбинација

Вкусен ручек од пилешко месо со сланина!

Состојки:

  • 500 гр пилешко бело месо
  • 100 гр сланина
  • малку масло
  • 150 гр рендан кашкавал
  • сол, бибер

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го белото месо на тенки делови.
  2. Пропржете ја на малку масло исечканата сланина и додајте бело месо.
  3. Посолете и побиберете по вкус
  4. Кога месото ќе биде готово, посипете го со рендан кашкавал.
  5. Послужете топло со ориз и туршија.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text