Направете ги овие вкусни уштипци кои не впиваат маснотии

Направете ги овие вкусни уштипци кои не впиваат маснотии

Направете ги овие вкусни уштипци кои не впиваат маснотии…

Состојки:

  • 16 лажици оштро брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 2 цели јајца
  • 1 јогурт
  • 1 мала лажица сол
  • 2 лажици шеќер
  • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад добро измешајте јајца, јогурт, сол, шеќер и прашок за печиво. Измешајте брашно просеано низ сито. Мешајте неколку минути и можете да ги правите уштипците, но најдобро е да ги оставите да отстојат околу 40 минути.
  2. Загрејте масло и печете ги уштипците, па намалете го огнот да не изгорат од надвор. Кога ќе бидат готови посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Душкина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text