Супа која ќе ви ја врати силата: Топол оброк кој ќе ви помогне во топење на мастите

Супа која ќе ви ја врати силата: Топол оброк кој ќе ви помогне во топење на мастите

Топол оброк кој ќе ви помогне во топење на мастите.

Состојки:

 • 1 компир
 • 3 моркови
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • малку морска сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • лажичка пипер
 • 1 ловоров лист
 • 400 гр пастеризиран домат
 • 400 гр грашок од конзерва
 • една рака спанаќ
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки, освен спанаќот и маслиновото масло, сварете ги на слаб оган. Пред крајот, кога зеленчукот ќе биде готов, додајте спанаќ и оставете уште неколку минути.
 2. При сервирање во секоја чинија додајте по лажичка маслиново масло.
 3. Доколку сакате крем супи, по готвењето, извадете малку вода и сите состојки изблендирајте ги.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text