Рецепт за вкусна посна сарма

Рецепт за вкусна посна сарма

Фантастична комбинација од зеленчук.

Состојки:

 • листови кисела зелка
 • 200 гр хељда
 • 100 гр ориз
 • 1 помал целер
 • 1 морков
 • 1 помал компир
 • мелена пиперка
 • бибер
 • сол
 • 1 главица лук
 • 2 главици кромид
 • помал праз
 • 1 веза магдонос
 • 2 лажици ајвар
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид и праз, додајте ситно сечкан морков. Додајте целер, компир, мелена пиперка, исечкан лук, бибер, сол, хељда, ориз и исечкани листови магдонос.
 2. Сè измешајте, свиткајте сарми и редете ги во тенџере. Налијте вода и гответе додека зелката не омекне.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text