Куглоф од тиква, портокал и ореви

Куглоф од тиква, портокал и ореви

Вкусен рецепт за здрав десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 1 поротокал
 • 10 лажици масло
 • 100 гр грубо сечкани ореви
 • 500 гр исчистена и изрендана тиква
 • 15 лажици брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка мускатно оревче

Состојки за прелив:

 • 200 мл слатка павлака
 • 200 гр црно чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text