Кремаст и сочен сос од печурки

Кремаст и сочен сос од печурки

Кремаст и сочен сос од печурки.

Состојки:

 • 1 главица крмид, ситно сечкан
 • 4 чешниња лук, ситно сечкани
 • 300 гр печурки, исечкани на листови
 • веза свеж магдонос, ситно сечкан
 • малку мајчина душица
 • 2 лажици путер
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол
 • 2 лажици бело вино
 • 400 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

 1. Во загреан путер и маслиново масло, додајте кромид и лук па динстајте. Потоа додајте печурки и измешајте. Динстајте 3-4 минути. Додајте малку сол, а потоа и бело вино.
 2. После неколку минути додајте магдонос и мајчина душица. Кога печурките убаво ќе се запржат, додајте павлака за готвење. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата и оставете да крчка уште 15 минути.
 3. Додајте малку бибер, а потоа тргнете од рерна. Ќе добиете фантастичен сос од печурки!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text