Обланди со смокви: Одличен рецепт за посните денови

Обланди со смокви: Одличен рецепт за посните денови

Одличен рецепт за посните денови.

Состојки:

  • 1 лист обланда (пресечете на половина)
  • 200 гр. суви смокви (уште 100 гр. ако сакате да декорирате)
  • 250 гр. ореви
  • 100 гр. шеќер
  • околу 3 лажици мед
  • 200 мл. вода
  • 2 парчиња лимон
  • 100 гр. чоколадо и 1 лажица масло

Начин на подготовка:

  1. Водата, шеќерот, медот и лимонот гответе ги околу 3 минути. Додадете мелени ореви и смокви. Лимонот не се користи. Намачкајте преку обландата, покријте со друга обланда, притиснете и оставете да отстои околу еден час. Прелијте со растопено чоколадо и декорирате како на видеото.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text