Топчиња со бисквити и ореви прелиени со бело чоколадо – ситни колачиња кои ќе ги обожавате

Топчиња со бисквити и ореви прелиени со бело чоколадо – ситни колачиња кои ќе ги обожавате

Топчиња со бисквити и ореви прелиени со бело чоколадо – ситни колачиња кои ќе ги обожавате.

Состојки:

  • 100 гр мелени бисквити
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 кора од портокал
  • прстофат сол
  • 50 гр крем сирење
  • 150 гр бело чоколадо
  • малку кора од портокал за украсување

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги мелените бисквити и мелените ореви. Додадете рендана кора од портокал. Измешајте го крем сирењето и изработете ја смесата со раце. Направете топчиња и наредете ги во плех. Растопете го белото чоколадо, па секое топче потопете го во чоколадото и оставете го да се стегне. Украсете со кора од портокал.

Уживајте!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text