Мафини со спанаќ и печурки без тесто, се печат само 15 минути

Мафини со спанаќ и печурки без тесто, се печат само 15 минути

Вкусен и брз оброк готов за миг!

Состојки:

  • 200 гр спанаќ
  • 9 јајца
  • 150 гр печурки
  • 100 мл млеко
  • сол, бибер
  • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка:

  1. Скршете ги јајцата во сад и изматете ги. Додадете пржени печурки, варен спанаќ, рендан кашкавал, млеко, сол, бибер и убаво измешајте. Намастете го калапот за мафини и истурете ја смесата. На секој мафин ставете печурка. Печете 15 минути на 180°C.

 

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text