Вргањ печурки со павлака – вкусно и брзо јадење

Вргањ печурки со павлака – вкусно и брзо јадење

Вргањ печурки со павлака – вкусно и брзо јадење…

Состојки:

  • 100 гр вргањ
  • 10 гр путер
  • сол
  • бибер
  • 0,5 дл кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

  1. Во зад загрејте 10 гр путер. Во врелиот путер ставете печурки и пржете на не прејака температура, додека не омекнат
  2. Тогаш додајте сол и бибер. Кога печурките ќе добијат боја, додајте кисела павлака и уште кратко динстајте.

Добар апетит!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text