Бисквит колач без печење – брза и едноставна подготовка

Бисквит колач без печење – брза и едноставна подготовка

Фантастичен вкус, брза подготовка…

Состојки:

 • 200 гр бисквити

Состојки за фил:

 • 300 мл млеко
 • 55 гр шеќер
 • 55 гр путер
 • 55 гр гриз
 • 25 гр мед

Состојки за глазура:

 • 200 мл слатка павлака
 • 160 гр црно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. На дно на калап наредете еден ред бисквити.
 2. Млекото ставете го да се загрева, додајте шеќер и гриз па измешајте. Додајте во таа маса и мед и путер, па повторно измешајте. Изладете 15 минути. Добиениот фил распоредете го преку бисквитите. Од горе ставете уште еден ред бисквити па ставете во фрижидер на еден час.
 3. За глазура загрејте слатка павлака со кршено чоколадо во микробранова 2 минути. Прелијте преку бисквитите, повторно изладете и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text