Направете сами кондензирано млеко – рецепт

Направете сами кондензирано млеко – рецепт

Научете сами да подготвувате кондензирано млеко.Во последно време често се користи кондензирано млеко за подготовка на колачи и торти, а особено е погодно за оние десерти кои не се печат.

Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 250 гр шеќер
  • 20 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете ги млекото, шеќерот и путерот, па гответе додека не зоврие, па оставете уште точно 10 минути на средна температура. Промешајте и потоа ставете во стаклена тегла. Оставете да се излади еден час.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text