Мафини со кафе

Мафини со кафе

Брза подготовка, одличен десерт!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 100 гр шеќер
 • малку инстант кафе
 • 1 јајце
 • 100 мл млеко
 • 100 гр путер
 • 1 кесичка цимет

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајце со путер и два вида шеќер. Додајте млеко и други состојки.
 2. Тестото брзо замесете го. Во калапи за мафини ставајте хартиени корпички и полнете ги до 2/3.
 3. Печете на 180 степени околу 25-30 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text