Пилешки шницли од фолија, меки како путер и совршено вкусни

Пилешки шницли од фолија, меки како путер и совршено вкусни

Совршено меко и вкусно месо…

Состојки:

  • пилешко бело месо
  • зачин за пилешко
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на шницли и исчукајте го малку со чекан за месо, но претходно ставете го во фолија. Ставете во сад, додадете една лажичка зачини и малку масло (3 лажици). Се меша со раце и се остава малку да се впие зачинот. Ова месо може да се пече на скара, во тава.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text