Ќофтиња на кромид печени во рерна – необичен оброк за целото семејство

Ќофтиња на кромид печени во рерна – необичен оброк за целото семејство

Направете вкусни ќофтиња од рерна…

Состојки:

  • 500 гр мелено месо (пилешко, говедско, свинско)
  • 1 лепиња натопена во млеко
  • 1 кромид
  • 50 грама листови магдонос
  • 2 лажици презла
  • 1 јајце
  • сол, бибер и сув зачин

Начин на подготовка:

  1. Оставете ја смесата да отстои десетина минути, па направете топчиња, извалкајте ги во презла. Потоа исечете околу 700 грама кромид и 1 поголем морков, па врз тој зеленчук наредете ги ќофтињата. Покријте со прстени од домати, налијте вода за да се натопи смесата. Се покрива со фолија и се става во рерна да се пече околу половина час на 200 степени.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text