Ќофтиња и компирчиња со зачини од рерна

Ќофтиња и компирчиња со зачини од рерна

Ќофтиња и компирчиња со зачини, наредени едно до друго во тепсија, печени во рерна.

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • млади компирчиња
 • кора од леб
 • 1 мала главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • бибер
 • сол
 • сув зачин
 • црвена пипер
 • листови магдонос
 • 1 јајце
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте сечкан кромид, кора од леб потопена во млеко и исцедена, 2 чешниња издробен лук, бибер, малку пипер, сув зачин, малку сол, листови магдонос, јајце па сè заедно добро изедначете со раце.
 2. Компирчињата исчистете ги и измијте ги и во нив додајте масло, пипер, 2 чешниња издробен лук, бибер, сув зачин, листови магдонос и добро измешајте. Редете во намастен плех – ред компирчиња, ред ќофтиња.
 3. За време на печењето мирисите ќе се спојат, а вие ќе добиете едно фантастично јадење во кое ќе ужива целото семејство.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text