Само измешајте и испечете – десерт за 15 минути

Само измешајте и испечете – десерт за 15 минути

Совршен десерт – брз и едноставен!

Состојки:

 • 30 гр какао прав
 • 90 гр брашно
 • малку сол
 • прашок за печиво
 • 20 гр шеќер или прстофат стевија
 • 6 мали лажици кокосово или билно масло
 • 90 мл млеко по избор (кравјо, бадемово…)
 • 1/2 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги течните и сè добро измешајте.
 2. Смесата ставете ја во помал калап за торта и печете 14 минути во рерна на 170 степени.
 3. Доколку сепак сакате малку да декорирате, чоколадна глазура ќе биде брзо и ефикасно решение.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text