Крокети со спанаќ и сирење: Брзо предјадење кое лесно се подготвува

Крокети со спанаќ и сирење: Брзо предјадење кое лесно се подготвува

Брзо предјадење кое лесно се подготвува.

Состојки:

  • 200 гр ситно сирење
  • 2 чешниња лук
  • 200 гр спанаќ
  • 2 лажици кисела павлака
  • сол, бибер
  • пармезан
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Спанаќот сварете го кратко во зовриена вода и добро исцедете го. Исецкајте го и измешајте го со сирењето. Додадете ситно сечкан лук, павлака и зачини.На крајот измешајте доволно презла за смесата да биде компактна за полесно да се обликуваат топчиња. 
  2. Од смесата направете топчиња со влажни раце и валкајте ги во пармезан. Пред сервирање оставете ги во фрижидер.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text