Брз и вкусен ручек: Грашок со мелено месо

Брз и вкусен ручек: Грашок со мелено месо

Брз и едноставен рецепт за вкусен ручек.

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 1 морков
 • 1 главица кромид
 • 300 гр мелено месо
 • 1 помал компир
 • 50 мл масло
 • малку црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид, морков на кругови, па пропржете, додајте мелено месо и малку издинстајте. Додајте грашок и компир на коцки. Ставете вода па гответе тивко да се зготви и водата да зоврие. Додајте црвена пипер, бибер и на крај сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text