Супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате

Супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате

Многумина обожаваат слатки или солени јадења направени од разно тесто. Еве еден супер рецепт за тесто од кое можете да направите што и да посакате.

Состојки:

  • 4 шолји од 2 дл брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 1/2 лажица сол
  • 2 лажици сончогледово масло
  • 500 мл млеко
  • 1 кесичка сув квасец (11 гр)

Начин на подготовка:

  1. Подготовката на ова тесто е и повеќе од едноставна. За почеток, потребно е сите состојки да ги споите во хомогена смеса. Така направената смеса се става во кеса и мирува во фрижидер два часа. Потоа тестото извадете го од фрижидер и лесно извалкајте го во брашно.
  2. Од тоа можете да правите пирошки, лепињи или кифли. Можете да ги печете на тава или во врело масло, но и во рерна во добро намастен плех за печење.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text