Салата со пилешко месо по оригинален руски рецепт

Салата со пилешко месо по оригинален руски рецепт

Заменете ги познатите руска и мимоза со оваа кремаста салата.

Состојоки:

 • 150 гр грав од конзерва
 • 200 гр пилешко филе
 • 1 варен морков
 • 3 јајца
 • 150 гр маринирани печурки
 • 2 кисели краставички
 • 1 свежа краставица
 • 1 кромид
 • Мајонез
 • копар
 • лук по желба

Начин на подготовка:

 1. Сварете го пилешкото и исечкајте го на мали парчиња, како и морковите, кромидот, печурките, свежите и киселите краставички и јајцата. 
 2. Се става во сад и се додава гравот. Сето тоа добро измешајте го. Потоа измешајте мајонез, сечкан копар и издробено чешне лук и ставете преку салатата. Сè добро соединете. Изладете кратко и салатата е подготвена за послужување.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text