Рецепт за највкусните прженици од рерна

Рецепт за највкусните прженици од рерна

Рецепт за највкусните прженици од рерна – прсти да излижете!

Состојки:

  • 4 јајца
  • 300 мл млеко
  • се, бибер, зачинска пипер
  • 80 гр чедар сирење
  • 3-4 кришки бајат леб
  • 1 лажица растопен путер

Начин на подготовка:

  1. Јајцата се матат, се додаваат млекото, зачините, ренданото сирење и убаво се меша. Исечете го лебот. Во сад ставете го растопениот путер, а потоа додадете ја смесата и измешајте. Ставете кришки леб и убаво потопете. Посипете со рендано сирење. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text