Уштипци од кеса – брзо, едноставно, вкусно…

Уштипци од кеса – брзо, едноставно, вкусно…

Фантастичен рецепт за доручек или вечера…

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 10 гр свеж квасец
  • 320 гр брашно
  • малку шеќер
  • малку сол
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто и добро изработете го со раце да биде глатко. Кесата премачкајте ја од внатрешната страна со масло и ставете го тестото, па добро затворете. Ставете во фрижидер. 
  2. Наутро отворете ја кесата и кинете мали топчиња, па со влажни раце растегнете го тестото и пржете уштипци во врело масло. Вадете на хартиени салфети. 
  3. Послужете со слатки или солени прилози по желба.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text