Пица од компири

Пица од компири

Пробајте ја оваа необична пица од компири…

Состојки:

  • 2 лажици масло
  • 1 компир
  • 100 гр кашкавал
  • кечап
  • 100 гр шунка Пекабеско
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Компирот излупете го и исечкајте го на што потенки кругови. Во тава загрејте масло па наредете компири по дното на тавата. Оставете три минути да се пржат во поклопена тава. Потоа додајте кашкавал, кечап и шунка па оставете уште 5 минути. Потоа на пицата ставете едно јајце, посолете и оставете да се пржи уште неколку минути. 
  2. Пицата не треба да ја превртувате, доволно е да се пржи само од една страна. Затоа цело време држете го капакот на тавата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text