Еве како да направите леб со чварки

Еве како да направите леб со чварки

Одличен рецепт за леб со чварки.

Состојки:

 • 400 гр глатко брашно
 • 100 гр оштро брашно
 • 1 дл млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 кесичка сув квасец
 • 2 лажичи сол
 • 2 лажици јогурт
 • 6 лажици маст
 • 60 гр мелени чварки
 • 2 дл вода

Начин на подготовка:

 1. Во млако млеко со шеќер додајте квасец и оставете на топло да набабри. 
 2. Измешајте ги сите состојки со активиран квасец, па замесете глатко тесто. 
 3. Добро замесете и оставете околу час и половина на топло. 
 4. Измесете го тестото, обликувајте леб и печете околу 50 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text