Еве како се прават највкусните пилешки прсти со сусам

Еве како се прават највкусните пилешки прсти со сусам

Еве како се прават највкусните пилешки прсти со сусам.

Состојки:

  • 800 гр пилешко филе
  • 150 гр брашно
  • 3 јајца
  • 100 гр презла
  • 150 гр сусам
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на стапчиња, па посолете и побиберете. Секое парче прво извалкајте го во брашно, па во јајца, а на крај во мешавина од презла и сусам.
  2. Пржете во длабоко масло. Пилешкото ставете го на салфети за а го впие вишокот масло. Послужете топло со пире од компири и сезонска салата или некој сос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text