Тестенини со сирење и сланина

Тестенини со сирење и сланина

Предлог за вкусен ручек…

Состојки:

 • 400 гр тестенини
 • 200 гр чадена сланина Пекабеско
 • 200 гр трапист
 • 5 јајца
 • 5 лажици јогурт
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица маст

Начин на подготовка:

 1. Тестенините обварете ги по упатство на кесичката. На маст пропржете исечкана сланина. Додајте обварени тестенини и кратко пропржете на тивок оган. 
 2. Разматете јајца со јогурт, додајте изрендано трапист сирење на ситно ренде и зачинете. 
 3. Прелијте преку тестенините и на тивок оган добро измешајте и пржете уште пет минути убаво да се соедини.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text