Рецепт за сочни пилешки батаци

Рецепт за сочни пилешки батаци

Подгответе сочни пилешки батаци.

Состојки:

 • 1 лажица маст
 • 4-5 батаци
 • 2 главици кромид, исечкан
 • 5 моркови, исечкани на кругови
 • 3 мали корења целер, исечкани
 • 3 средни домати, излупени и исечкани
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • сенф
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. На загреана маст испечете пилешко. Потоа извадете го и оставете на страна. Во истата тава динстајте кромид, па додајте морков и целер. Ставете домати и вода, измешајте, па вратете го пилешкото. Посолете, побиберете, зачинете и оставете лесно да се крчка додека пилешкото не омекне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text