Крокети од компир пире и кашкавал – од надвор крцкави, од внатре кашкавал кој се топи…

Крокети од компир пире и кашкавал – од надвор крцкави, од внатре кашкавал кој се топи…

Крокети од компир пире и кашкавал – од надвор крцкави, од внатре кашкавал кој се топи…

Состојки:

  • 500 гр компири
  • сол
  • 25 гр путер
  • 1 јајце
  • 100 гр брашно
  • 100 гр кашкавал
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги, исечкајте ги на четвртини, посолете, па згответе. Потоа изгмечете како за пире заедно со путер. Во пирето додајте јајце, измешајте, потоа брашно па соединете добро.
  2. Земајте од прилика по една лажица од смесата, ставете во средина коцка сирење, па формирајте топчиња. Извалкајте во презла па пржете на путер.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text