Неодолива комбинација од ванила и чоколадо – колач без печење

Неодолива комбинација од ванила и чоколадо – колач без печење

Ако сакате комбинација од ванила и чоколадо, ова е идеален десерт за вас.

Состојки:

 • 400 гр чоколадни бисквити
 • 650 мл млеко
 • 80 гр пудинг од ванила
 • 100 гр шеќер

Состојки за глазура:

 • 200 гр чоколадо
 • 100 мл слатка павлака
 • 100 гр листови бадеми

Начин на подготовка:

 1. Половина од бисквитите искршете ги, а останатите наредете ги во калап.
 2. Во млекото додајте шеќер и пудинг и гответе додека не згусне, со постојано мешање. Во пудингот додајте искршени бисквити и измешајте. Ставете во калап, па затворете со останатите бисквити.
 3. Покријте со проѕирна фолија и ставете во фрижидер на еден час.
 4. Растопете чоколадо и павлака и прелијте преку колачот. Посипете со листови бадеми.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text