Необична мусака со шунка

Необична мусака со шунка

Брз и вкусен рецепт…

Состојки:

 • 5 јајца
 • 500 мл млеко
 • 1 млад кромид
 • 2 чешниња лук
 • 200 гр домати
 • 200 гр шунка
 • 30 гр растопен путер
 • 200 гр рендано сирење
 • 2 лажици брашно
 • 16 гр прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со млеко и брашно кое сте го измешале со прашок за печиво. Потоа додајте сечкан кромид и лук, шунка, рендано сирење и шери домати исечкани на половини.
 2. На крај додајте и растопен путер, посолете и побиберете. Ставете во намастен плех и печете во загреана рерна на 190 степени околу половина час.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text