Кремаста салата со тиквици, ореви и јогурт

Кремаста салата со тиквици, ореви и јогурт

Кремаста салата со тиквици, ореви и јогурт.

Состојки:

  • 4 тиквици
  • 4 чешниња лук
  • 7-8 лажици јогурт
  • 1 рака ореви
  • 5 лажици маслиново масло
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. На маслиново масло пропржете ореви, па додајте рендани тиквици. Посолете и кога ќе се испржи ставете во сад и изладете. Потоа во тој сад додајте рендан лук и јогурт. Добро измешајте, па ставете во украсен сад, прелијте со малку маслиново масло, посипете со буковец и сечкани ореви.

Добар апетит!

https://youtu.be/YNlEQTrVSlY

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text