Колач со суво овошје и јаткасти плодови

Колач со суво овошје и јаткасти плодови

Вкусен десерт за целото семејство…

Состојки:

  • 300-400 гр мешано суво овошје и јаткасти плодови (суво грозје, суви сливи, брусница, смокви, ореви бадеми)
  • 2 јајца
  • 6 лажици кафеав шеќер
  • 6 лажици брашно
  • 1/2 лажица прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го сувото овошје и јаткастите плодови и измешајте.
  2. Разматете јајца и додајте го сушеното овошје. Додајте шеќер, брашно и прашок за печиво. Добро измешајте.
  3. Намастете плех со путер и ставете ја смесата. Колачот печете го 45 минути во рерна загреана на 180 степени.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text