Еве како да направите гриз кнедли за супа

Еве како да направите гриз кнедли за супа

Додајте ги гриз кнедлите во својата супа и уживајте во вистински домашен специјалитет.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 60 гр гриз
  • 1 лажичка масло
  • малку сол (по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Најпрво пенесто разматете ги белките, а во друг сад измешајте гриз со жолчки и масло. Белките потоа полека додавајте ги во смесата со гриз и сè добро измешајте.
  2. Со лажичка вадете кнедли и спуштајте ги во процедена супа која врие.
  3. Гответе ја супата додека кнедлите не омекнат.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text