Бадем коцки – брзи и неодоливи

Бадем коцки – брзи и неодоливи

Многу едноставни и брзи за подготовка, а многу вкусни и освежувачки!

Состојки:

 • бисквити
 • 1 л млеко
 • шеќер
 • 1 шолја печени мелени бадеми
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 1 кесичка шлаг
 • 1-2 лажички какао
 • овошје по избор за украсување

Начин на подготовка:

 1. Бисквитите наредете ги во тепсија со димензии 20х30 см. Згответе го пудингот по упатството на кесичката, засладете со шеќер и измешајте 2/3 шолја бадеми.
 2. Смесата со пудинг прелијте ја преку бисквитите. Оставете да се излади десетина минути.
 3. Разматете шлаг и додајте малку шеќер и како прав и матете уште 2 минути.
 4. Добиената смеса прелијте ја преку пудингот и посипете со 1/3 шолја мелени бадеми. Украсете со овошје и ставете во фрижидер да отстои 2 часа.
 5. Колачот исечете го на коцки и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text