Тајната за совршено похован леб – рецепт

Тајната за совршено похован леб – рецепт

Рецепт кој ќе ве воодушеви и сигурни сме дека секогаш ќе го правите!

Состојки за путер со ванила:

 • 100 гр путер
 • 50 мл мед
 • 60 гр шеќер во прав
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 стапче ванила

Состојки за похован леб:

 • 4 јајца
 • 250 мл млеко
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • прстофат сол
 • 30 мл виски
 • кора од 1 портокал
 • леб
 • 2 лажици подготвен путер

Начин на подготовка:

 1. Со миксер кратко разматете ги сите состојки за путер. Префрлете на хартија за печење, формирајте долга ролна и свиткајте во хартија. Ставете во фрижидер на најмалку два часа.
 2. Разматете јајца со млеко, кафеав шеќер, цимет, сол, виски и кора од портокал. Потопете ги парчињата леб во мешавината.
 3. Загрејте голема тава, растопете две лажици подготвен путер и печете го лебот по две минути од секоја страна. Готов е кога ќе добие златна боја.

Добар апетит!

 

 

singlepost_text