Вкусна и мека погача, брзо се прави, а може да се комбинира со кисело млеко, сирење, кајмак, ајвар…

Вкусна и мека погача, брзо се прави, а може да се комбинира со кисело млеко, сирење, кајмак, ајвар…

Вкусна и мека погача, брзо се прави, а може да се комбинира со кисело млеко, сирење, кајмак, ајвар…

Состојки:

  • 2-3 јајца
  • 250 гр брашно
  • 200 мл јогурт
  • 100 мл кисела вода
  • 50 мл масло
  • 1 прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со миксер, додајте просеано брашно со прашок за печиво, сол, јогурт, кисела вода, масло и добро измешајте.
  2. Ставете во намастен плех со големина од 24 см, печете на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

singlepost_text