Вкусен ручек од мелено месо и спанаќ – одлична комбинација

Вкусен ручек од мелено месо и спанаќ – одлична комбинација

Одлична комбинација од различни вкусови во еден ручек!

Состојки:

 • 1 праз
 • 300 гр мелено месо
 • 300 гр спанаќ
 • 1 зелена пиперка
 • 1 домат
 • 2 јајца
 • 200 гр кисела павлака
 • 100 мл млеко
 • масло
 • сол
 • 4 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз, додајте сечкана пиперка, додајте мелено месо, па добро пропржете.
 2. Додајте сечкан спанаќ, па добро издинстајте, додајте сечкан домат со сечкан лук. Кога добро ќе се испржи исклучете малку да се излади. Вклучете ја рерната на 250 степени.
 3. Јајцата разматете ги, додајте павлака, млеко, разматете и додајте во прженото мелено месо.
 4. Од горе можете да ставите малку рендан кашкавал. Печете околу 35-40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text