Брза и вкусна пита со сирење од готови кори

Брза и вкусна пита со сирење од готови кори

Вкусна пита од сирење…

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 400-500 гр младо кравјо сирење
  • 4 јајца
  • 2,5 дл јогурт
  • 2 дл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте сирење, сол и 2 јајца. Другите 2 јајца разматете ги со јогурт и масло.
  2. Кората пресечете ја на половина, премачкајте со смеса од јогурт. Потоа преклопете ја од двете страни. на еден крај во аголот ставете лажица од смесата од сирење. Преклопете косо и така свиткајте правејќи триаголник. Истата постапка повторете ја и со останатите кори.
  3. Печете на 200 степени околу 30 минути или додека порумени.
  4. Печените триаголници покријте ги да омекнат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

 

singlepost_text