Едноставен, брз и евтин колач од чоколадо и џем

Едноставен, брз и евтин колач од чоколадо и џем

Едноставен, брз и евтин колач од чоколадо и џем.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 10 гр ванилин шеќр
 • 100 гр растопено чоколадо
 • 100 мл масло
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • изрендана кора од лимон
 • 5 лажици џем
 • 4 лажици џем за премачкување
 • 100 гр растопено чоколадо со 2 лажици масло и 2 лажици млеко за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванила. Додајте џем, масло, растопено чоколадо, брашно, прашок за печиво и кора од лимон. 
 2. Измиксајте и ставете во плех. Печениот колач оставете го малку да се излади, 10 минути, па премачкајте со четири лажици џем, прелијте со растопено чоколадо. 
 3. Оставете да се излади и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/o6nxAcHNLNk

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text