Брза и евтина пита од јаболка – 5 состојки и 5 минути!

Брза и евтина пита од јаболка – 5 состојки и 5 минути!

Најбрзиот и наједноставниот рецепт за пита со јаболка.

Состојки:

  • 4 јаболка
  • 2 јајца
  • 50 гр шеќер
  • 100 мл млеко
  • 200 гр пченично брашно

Начин на подготовка:

  1. Јаболката исечкајте ги на парчиња, па прелијте со малку сок од лимон. Премачкајте ја тепсијата со путер и ставете јаболка. Разматете јајца со шеќер, па ставете млеко и уште малку соединете со миксер. Потоа додајте просеано брашно и повторно разматете. Ставете преку јаболката. Печете на 190 степени 40 минути.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text