Запечени сендвичи со сувомеснто – брз и вкусен оброк

Запечени сендвичи со сувомеснто – брз и вкусен оброк

Ако ви се јаде нешто вкусно, а немате многу време за готвење, еве рецепт за вас!

Состојки:

  • 6 парчиња леб
  • 2 праза
  • 50 гр горгонзола
  • 6 лажици пасирани домати
  • маслиново масло
  • 300 гр сувомеснато Пекабеско

Начин на подготовка:

  1. Белите делови од празот измијте ги, исчистете ги и исечкајте ги на тенки кругови. Кратко продинстајте на тава. 
  2. Лебот накапете го со маслиново масло, намачкајте со домати. На врвот наредете праз, сувомеснато и горгонзола исечкана на коцки и запечете во рерна додека не се растопи.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text