Неодолив колач со крушки, ќе ве освои на првиот залак!

Неодолив колач со крушки, ќе ве освои на првиот залак!

Неодолив колач со крушки, ќе ве освои на првиот залак!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици мелени ореви
 • 1/2 прашок за печиво
 • 50 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр крушки
 • 2 лажици мед
 • 1/2 лажичка куркума
 • малку суво грозје

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, па додајте брашно и прашок за печиво, млеко, масло, ореви и добро изедначете.
 2. Медот загрејте го, додајте куркума. Тепсијата обложете ја со хартија за печење па на дното ставете мед со куркума. Крушките излупете ги и исечкајте ги на парчиња. Наредете ги во медот, па прелијте со разматено тесто. Печете на 200 степени околу 50 минути. Изладете па свртете на чинија, така што крушките ќе бидат на врв, а тестото на дното.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text